Bilgi

UVC İle İlgili Bilgi

Ultraviyole (Mor Ötesi Işın)Nedir?

 

     Ultraviyole (UV) ışınları, ya da Türkçe’de kullanılan adıyla morötesi ışınlar, dalga boylarının kısa olması sebebi ile çıplak gözle göremediğimiz ışınlardır. Gözlerimiz, dalga boyları 400 nm (nanometre) ile 700 nm arasında olan ışınlara karşı duyarlıdır. Fakat UV ışınlarının dalga boyları 100 nm ile 400 nm arasında seyretmektedir. Bu sebepten de insan gözünün algılayabildiği en düşük dalga boylu ışın, mor olarak görünmektedir. Dolayısıyla daha düşük dalga boylu Ultraviyole ışınlarına morötesi ışınlar denir. Bu ışınları biz göremesek de örneğin birçok canlı türü görebilmektedir. Özellikle bal arıları Ultraviyole ışınlarını çok iyi görür. Ultraviyole ışınlarının en büyük kaynağı tahmin edeceğiniz üzere güneştir. Güneşin yaydığı enerjinin yaklaşık %9’luk kısmı ultraviyole içerir. Güneşin yaydığı bu ultraviyole ışınların yarısından fazlası atmosferde emilmesine rağmen, etkisini gezegenimizde oldukça yoğun bir şekilde hissettirmektedir. Güneş ışınlarının virüs, bakteri ve mikroplara karşı yok edici etkisi bu ışınlardan kaynaklanmaktadır. ANTİCOR ürünün içinde entegre Ultraviyole C ışını yayan, virus, bakteri, küf, mantar ve mikropları öldüren entegre bir sistem vardır.

Elektromanyetik spektrumdaki dalgalar ve dalga boyları

 

Ultraviyole ışınların çeşitleri nelerdir ?

UV ışınları, farklı canlılar üzerindeki etkilerine ve karakteristik özelliklerine göre üçe ayrılır. UV-A, UV-B ve UV-C olarak üçe ayrılan UV ışınlarının en yaygın olanı UV-A’dır.

1- UV-A ışınları dünyadaki UV ışınlarının %95’ini oluşturur. Güneşin yaydığı bu ışın ozon tabakasından geçerek dünyamıza ulaşabilir.

2- UV-B ışınlarının büyük bir kısmı ozon tabakası tarafından emilebilir, fakat çocukların gözlerini olumsuz yönde etkileyebilir. Yetişkinlerde ise çoğunlukla göz merceği tarafından emilirler.

3- UV-C ışınlarının neredeyse tamamı atmosfer tarafından emilir. Bu üç ışından virus, bakteri, küf, mantar ve mikroplara karşı en etkili olan ise UV-C ışınlarıdır. Diğer UV ışınlarının virüs, bakteri, küf, mantar ve mikroplara karşı tamamen yok edici özelliği yoktur. Kontrolsüz kullanımda insan sağlığına da zarar verebilen UV-C ışınları ANTİCOR ürününde tamamen izole edilerek insan sağlığına zarar vermeden bulunduğunuz ortamda bulunan virus, bakteri, küf, mantar ve mikropları tamamen yok eder.

Ultraviyole ışınları nasıl keşfedildi

Ultraviyole ışınlarının keşfedilmesi 1801 yılına dayanır. Alman fizikçi Ritter tarafından varlığı kanıtlanan UV ışınlarının, o zamanlar kontrolsüz kullanımında insan sağlığına zararı olduğu bilinmiyordu. Ritter, aslında X ışığının kimyasal maddeleri nasıl etkilediğini inceliyordu. O sırada, mor ışığın ötesinde de enerji çıkışı olduğunu fark etti. Böylece morötesi ışınların varlığını ilk kez tespit eden bilim insanı oldu. Günümüzde hastaneler, gıda depoları, spor tesisleri, gemiş hapalı alan havalandırma sistemleri gibi  steril olması gereken ortamların tamamında endustriyel olarak güvenle kullanılan UV-C siterilizasyon sisteminin bireysel kullanıma uygun hale getirilmiş olan şekli ANTICOR ürünümüz bu alanda tamamen türk mühendisler tarafından tasarlanmış ve insanlığın kullanımına sunulmuştur.

Ultraviyole ışınların zararları nelerdir

UV-A ve UV-B ışınlarının zararlarını bertaraf etmek için göz korneasında ve merceginde var olan yapı bu ısınların göze azrar vermesini engellemektedir. Yinede uzun süre bu ışınlara maruz kalmak insan sağlığı açısından zararlıdır. UV-C ısınlarına hiç bir suretle çıplak gözle bakılmamalı ve cildi maruz bırakmamak gerekmektedir. UV sterilizasyon cihazı alırken dikkat etmeniz gereken şet ışık kaynagının tamamen izole edilip edilmediği noktasıdır. ANTICOR Hava Sterilizasyon Cihazımızın ışık kaynağı tamamen izole olup hiç bir suretle bulunduğunuz ortamda çalışırken sağlığınıza zarar vermesi mümkün değildir. ANTICOR olarak acık UV ışık kaynaklı hiç bir cihazı ev, ofis yada halka acık ortamlarda kullanmamanızı tavsiye ederiz. Açık ışık kaynaklaı UV sterilizasyonları kesinlikle kontrollü kullanılmalıdır. Çalıştığı ortamda insan ve evcil hayvanların bulunmamasın kesinlikle dikkat edilmelidir.

Ultraviyole ışınları nerelerde kullanılır

Ultraviyole ışık ne işe yarar diye düşünenler de olacaktır. İşte bu konuda bilimsel çalışmalara bakmak gerekiyor. Çünkü bilim insanları, bu ışınları faydalı işler için de kullanıyor. Ayrıca biz farkında olmasak da günlük hayatımızı kolaylaştıran bazı icatlar, morötesi ışınlar sayesinde çalışıyor.UV ışınlarının önemli bir özelliği, bakterileri öldürebilme yetisine sahip olmalarıdır. Bu sebeple, hastanelerin sterilizasyon gerektiren bölümlerinde ya da ameliyathanelerin ışıklarında morötesi ışınlardan faydalanılır. Ayrıca hastanelerin, okulların ve daha birçok alanın havalandırma sistemlerinde ve bazı besinlerin sterilizasyonunda UV ışınları kullanılır.